LamiaFM1.gr

ΑΚΟΥΣΤΕ ΜΑΣ ΖΩΝΤΑΝΑ

ΑΕΚ – ΛΑΜΙΑ Live FM-1 96,2

Φινάλε απόψε στα playoffs με σημαντικούς αγώνες που θα κρίνουν και τον τίτλο του φετινού πρωταθλήματος.

Η Λαμία αγωνίζεται στις 8 το βράδυ (όλοι οι αγώνες αρχίζουν την ίδια ώρα) στο επιβλητικό OPAP ARENA στην Νέα Φιλαδέλφεια με αντίπαλο την γήπεδούχο ΑΕΚ.

Ο αγώνας θα μεταδοθεί Ραδιοφωνικά από τους 96,2 την συχνότητα του ΛΑΜΙΑ FM-1 σε περιγραφή του συνεργάτη μας Απόστολου Παπαδάκη.

Στο studio συντονίζει ο Νίκος Ελληνας.

Μείνετε συντονισμένοι:

Τελευταία δευτερόλεπτα

Τέλος στη Νέα Φιλαδέλφεια. ΑΕΚ – Λαμία 3-0

Πιέζει ο Άρης

90+5′
Ολοκλήρωση κανονικής διάρκειας
90+4′
Σουτ εκτός στόχουΛαμία

Δεύτερο γκολ του Πολωνού στην τρέχουσα σεζόν

Ο Ελίασον εκτέλεσε το κόρνερ, κεφαλιά του Βίντα, σουτ του Σιμάνσκι από το δεύτερο δοκάρι και 3-0

90+3′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Σιμάνσκι και 3-0

Πέντε λεπτά καθυστερήσεις στο Βικελίδης. Συμπληρώθηκε το πρώτο

Τέσσερα λεπτά έξτρα χρόνος

Καθυστερήσεις – 4′
86′
ΦάουλΛαμία

Αρκετά δραστήρια η Λαμία τα τελευταία λεπτά χωρίς όμως να απειλεί

86′

Λαμία

Omar Santana

David Simon

85′

Λαμία

Sidcley

Georgios Kornezos

85′
ΚόρνερΛαμία
83′
ΚόρνερΛαμία

Δραματικά τελευταία λεπτά στη μάχη του πιο συγκλονιστικού πρωταθλήματος της δεκαετίας

78′  Ο Ελίασον σούταρε μέσα από την περιοχή, απέκρουσε ο Χατζηεμμανουήλ

Ο Μιχαηλίδης αποβλήθηκε στο 78ο λεπτό του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Με δέκα ο ΠΑΟΚ

79′
Σουτ εκτός στόχουΑΕΚ
78′
ΚόρνερΑΕΚ
78′
Σουτ στο στόχοΑΕΚ
76′
ΚόρνερΛαμία
74′

Λαμία

Flosard Malci

Nikolaos Tsoukalos

74′

Λαμία

74′
ΦάουλΑΕΚ

73′ Η ¨Ενωση όπως είναι αναμενόμενο ελέγχει πλήρως το ματς

Αυτή είναι η live βαθμολογία μετά το 1-2 του ΠΑΟΚ

69′
ΦάουλΛαμία
69′
ΦάουλΛαμία

To γκολ ακυρώθηκε μετά από παρέμβαση του VAR για επιθετικό φάουλ του Γιόνσον στην αρχή της φάσης. Παραμένει το 2-0

67′

ΑΕΚ

Robert Ljubicic

Mijat Gacinovic

67′

ΑΕΚ

Steven Zuber

Sergio Araujo

67′

Λαμία

Alexandros Tereziou

Ruben Martinez

66′
ΦάουλΑΕΚ

Ο Γιόνσον έπαιξε κάθετα, ο Τσούμπερ έβγαλε τη σέντρα και ο Πόνσε με εξαιρετική κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0

65′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Πόνσε και 3-0

Ακόμα μια εναλλαγή στην σκυτάλη της βαθμολογίας, μπροστά ο ΠΑΟΚ στο +2 από την ΑΕΚ

64′ Ο Τσούμπερ αστόχησε με πλασέ μέσα από την περιοχή

Τρομερή ενέργεια του Κωνσταντέλια, σπάσιμο του Τόμας και ο Τάισον με τρομερό τελείωμα έκανε το 2-1 για τον ΠΑΟΚ

64′

Ο Τάισον έκανε το 2-1 για τον ΠΑΟΚ στην έδρα του Άρη

62′

ΑΕΚ

62′

ΑΕΚ

Nordin Amrabat

Niclas Eliasson

60′ Σουτ του Λιούμπιτσιτς, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Τσούμπερ, ο οποίος αστόχησε μέσα από την περιοχή

60′
57′
ΦάουλΑΕΚ

53′ Σουτ του Γκαρσία,η μπάλα βρίσκει χαμηλά το αριστερό κάθετο δοκάρι της Λαμίας και άουτ

56′
ΦάουλΛαμία
56′
Σουτ στο στόχοΛαμία
54′

ΑΕΚ

Domagoj Vida
54′
ΦάουλΑΕΚ
54′
ΦάουλΛαμία
53′
50′
ΚόρνερΑΕΚ

Με αυτό το αποτέλεσμα η Ένωση είναι στην κορυφή

Το γκολ του Άρη πανηγύρισαν έξαλλα οι οπαδοί της ΑΕΚ

49′
ΦάουλΑΕΚ

Τρομερό γκολ από τον Ισπανό φορ που εξιλεώθηκε για το λάθος του στο γκολ του ΠΑΟΚ

Ο Μορόν ισοφάρισε σε 1-1 για τον Άρη κόντρα στον ΠΑΟΚ με τρομερό σουτ στην κίνηση έπειτα από σέντρα του Οντουμπάτζο

48′
ΦάουλΑΕΚ

Η Ένωση μπήκε στο γήπεδο για το δεύτερο μέρος με αναγκαστική αλλαγή. Πινέδα αντί Ρότα

47′
ΚόρνερΑΕΚ

Έχουμε δράση στα τρία ματς

Υπάρχει μια καθυστέρηση στη σέντρα, ώστε και τα τρία ματς να αρχίσουν ταυτόχρονα

Οι δυο ομάδες έχουν επιστρέψει σοτν αγωνιστικό χώρο

45′

ΑΕΚ

Lazaros Rota

45′

Λαμία

Toshio Lake

Cristopher Nunez

Ημίχρονο στη Νέα Φιλαδέλφεια. ΑΕΚ – Λαμία 2-0

45+2′ Άστοχο πλασέ του Χατζισαφί εκτός περιοχής

Ημίχρονο

Τρία λεπτά έξτρα χρόνος στο «Κλεάνθης Βικελίδης», έχει συμπληρωθεί το πρώτο

45+1′ Σέντρα – σουτ του Τεραζίου, άουτ η μπάλα

45+2′

Δυο λεπτά έξτρα χρόνος

45+1′
Καθυστερήσεις – 2′
45′

Λαμία

45′
ΟφσάιντΑΕΚ
44′
ΦάουλΑΕΚ
44′
43′
ΦάουλΑΕΚ

H live βαθμολογία:

Ο Λιβάι Γκαρσία έφυγε στην πλάτη της άμυνας, γύρισε την μπάλα και ο Τσούμπερ με διαγώνιο σουτ έκανε το 2-0

Δεν πανηγυρίζει ο Ελβετός

40′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Τσούμπερ και 2-0

39′
ΚόρνερΛαμία
39′
ΦάουλΑΕΚ
37′
ΟφσάιντΑΕΚ
36′
ΦάουλΛαμία
34′
ΦάουλΛαμία

Με αυτό το αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ επιστρέφει στην κορυφή της βαθμολογίας στο +2 από την Ένωση (80-78)

Ο Ζίβκοβιτς κλέβει από τον Μορόν πασάρει εξαιρετικά στον Τόμας που πλασάρει ιδανικά κάνοντας το 0-1 για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με τον Μπράντον Τόμας

31′
ΦάουλΛαμία
30′
ΤραυματισμόςΛαμία(S. Vasilantonopoulos)

28′ Πλασέ του Τσούμπερ μέσα από την περιοχή, είχε πάλι απάντηση ο Χατζηεμμανουήλ

29′
ΟφσάιντΑΕΚ
29′

26′ Σέντρα του Άμραμπατ, κεφαλιά – πάσα του Τσούμπερ, σουτ στην κίνηση του Λιούμπιτσιτς, απέκρουσε ο Χατζηεμμανουήλ

26′
25′
ΟφσάιντΑΕΚ

Η live βαθμολογία μετά το μοναδικό γκολ ως τώρα είναι αυτή

Μόνο στη Νέα Φιλαδέλφεια έχουμε γκολ μέχρι στιγμής

Με αυτό το αποτέλεσμα σε συνδυασμό με τη «λευκή» ισοπαλία στη Θεσσαλονίκη η Ένωση ισοβαθμεί με τον ΠΑΟΚ στους 78 βαθμούς και είναι στην κορυφή

Τρίτο γκολ του Λιούμπιτσιτς με τη φανέλα με τον Δικέφαλο

Ο Άμραμπατ εκτέλεσε έξυπνα και γρήγορα πλάγιο άουτ, ο Λιούμπιτσιτς έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πάτησε περιοχή και με διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ

20′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Λιούμπιτσιτς και 1-0

19′
ΚόρνερΛαμία
18′
ΚόρνερΑΕΚ

13′ Δυνατό σουτ του Τσούμπερ εκτός περιοχής, άουτ η μπάλα

14′

Πέρασε χωρίς ουσία, κρατάει την κατοχή η ΑΕΚ

12′ Φάουλ σε θέση έξω – δεξιά για την ΑΕΚ

12′
12′
ΦάουλΛαμία

9′ Ο Άμραμπατ εκτέλεσε το φάουλ, άστοχη κεφαλιά του Τσούμπερ

10′
ΦάουλΛαμία
10′

8′ Ο Γιόνσον κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο έξω από την περιοχή του Άρη

8′
ΦάουλΛαμία
6′
ΦάουλΑΕΚ

4′ Ο Σλίβκα έφυγε στην αντεπίθεση, πάτησε περιοχή, τον έκοψε ο Σιμάνκσι

5′
ΦάουλΛαμία

2′ Καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Σέντρα του Τσούμπερ απο αριστερά, σκαστή κεφαλιά του Λιούμπιτσιτς, άουτ η μπάλ

Έχουν αρχίσει και τα τρία παιχνίδια της αγωνιστικής

2′

Έχουμε δράση στη Νέα Φιλαδέλφεια

1′
ΣέντραΑΕΚ

Έναρξη 1ου ημιχρόνου

Οι δυο ομάδες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο

Μήνυμα στήριξης στον Αργεντινό τεχνικό από τον λαό του Δικεφάλου ασχέτως της κατάληξης του πρωταθλήματος

Καθολική αποθέωση από τους φίλους της ΑΕΚ στην ανάκρουση του ονόματος του Ματίας Αλμέιδα και στη συνέχεια ο κόσμος τραγούδησε ρυθμικά το όνομα του Πελάδο!

Η ΑΕΚ έστειλε το μήνυμα της για την ημέρα μνήμης της γενοκτονίας του Πόντου. «Δεν θα ξεχάσουμε ποτέ» ακούστηκε από τα μεγάφωνα της OPAP Arena

Ο Ρότα στο τέλος της προθέρμανσης φάνηκε να έχει έχει πρόβλημα στο πόδι. Ολοκλήρωσε το πρόγραμμα και πήγε στα αποδυτήρια λίγο νωρίτερα απο τους υπόλοιπους

Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε το ζέσταμα της, επέστρεψε στα αποδυτήρια και αποθεώθηκε από τους φίλους του Δικεφάλου

Ο Λιβάι Γκαρσία έχει σημειώσει έξι τέρματα σε έξι αναμετρήσεις απέναντι στη Λαμία, με τα τρία να είναι με γηπεδούχο την ΑΕΚ και τα άλλα τρία στη Φθιώτιδα.

Αυτό είναι το 16ο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες και στις δύο έδρες, με την ΑΕΚ να έχει διατηρήσει το απόλυτο στην έδρα της με επτά νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια και χωρίς να δεχθεί τέρμα (16-0)

Διαιτητής: Κροχ Βοηθοί : Χουμελγκάρντ, Βόλενμπεργκ VAR : Ράνσεν, Νικολακάκης

Οι παίκτες και των δυο ομάδων έχουν βγει για προθέρμανση. Αποθεώθηκαν οι ποδοσφαιριστές του Δικεφάλου

Πηγαδάκι πριν το ζέσταμα μεταξύ των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ, Μήτογλου και Μάνταλου με τον πρώην κιτρινόμαυρο Κορνέζο και τον οσονούπω συμπαίκτη τους Τσιλούλη

Όπως αναμενόταν εκτός αποστολής για τη Λαμία είναι ο Σωτήρης Τσιλούλης, ο οποίος έχει κλείσει στην ΑΕΚ

Στον πάγκο για την ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου είναι oι: Κοσέλεφ, Τσούκαλος, Σαραμαντάς, Μαρτίνεθ, Κοντονίκος, Νούνιες, Κορνέζος, Στάνκο, Σιμόν

Εκτός από τον Πάολο Φερνάντες στην αποστολή δεν βρίσκονται μεταξύ άλλων οι Σιντιμπέ, Πήλιος, Γαλανόπουλος, Πισάρο και Φαν Βέερτ

Στη διάθεση του Ματίας Αλμέιδα βρίσκονται οι: Στάνκοβιτς, Μουκουντί, Μήτογλου, Γκατσίνοβιτς, Πινέδα, Μάνταλος, Αραούχο, Πόνσε, Ελίασον

Η ενδεκάδα της Λαμίας: Χατζηεμμανουήλ – Βασιλαντωνόπουλος, Τζανετόπουλος, Γιαννούτσος, Φερέιρα – Τερεζίου, Τζανδάρης, Σαντάνα, Τέσιο – Μάλτσι, Σλίβκα

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Αθανασιάδης – Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί – Σιμάνσκι, Γιόνσον – Άμραμπατ, Λιούμπιτσιτς, Τσούμπερ – Γκαρσία

Η ήττα από τον Ολυμπιακό μεσοβδόμαδα έριξε την ΑΕΚ από την κορυφή και, πλέον, στην τελευταία… στροφή των playoffs (10η αγωνιστική) τα πράγματα δεν εξαρτώνται από αυτήν.
Η Ένωση υποδέχεται στην OPAP Arena τη Λαμία (20:00, Cosmote Sport 1), με αποκλειστικό στόχο τη νίκη και ταυτόχρονα θα περιμένει το «δώρο» από το «Κλεάνθης Βικελίδης». Ήττα ή, ισοπαλία του ΠΑΟΚ απέναντι στον Άρη, έτσι ώστε η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα να πανηγυρίσει back to back την κατάκτηση του τίτλου.
Θεωρητικά το έργο των «κιτρινόμαυρων» στην αποψινή αναμέτρηση της Νέας Φιλαδέλφειας είναι κάτι παραπάνω από βατό.
Αυτό δε σημαίνει ότι η Ένωση θα παρουσιαστεί… χαλαρή. Στόχος της είναι να «καθαρίσει» όσο γίνεται πιο γρήγορα το παιχνίδι, έτσι ώστε άπαντες να έχουν το μυαλό τους στην Θεσσαλονίκη, ελπίζοντας σε «στραβοπάτημα» των «ασπρόμαυρων».
Η Λαμία από την πλευρά της βρίσκεται στην 6η θέση του μίνι πρωταθλήματος (τελευταία), με έναν μόλις βαθμό στο ενεργητικό της (1-1 με ΠΑΟΚ).
Την περασμένη Τετάρτη (15/5) ηττήθηκε εντός έδρας από τον Άρη (2-4) και θα παίξει χωρίς άγχος με στόχο το καλύτερο δυνατό.

Από τους γηπεδούχους θα απουσιάσει ο Πάολο Φερνάντες (εξακολουθεί να έχει ενοχλήσεις), ενώ επιστρέφει ο Λάζαρος Ρότα καθώς εξέτισε την ποινή της μίας αγωνιστικής στο ματς με τον Ολυμπιακό».
Σε ό, τι αφορά τους φιλοξενούμενους, δεν υπολογίζεται ο Σωτήρης Τσιλούλης, ο οποίος από την επόμενη σεζόν θα φορά την φανέλα της ΑΕΚ, ο τιμωρημένος Πέδρο Αμαράλ, ενώ αμφίβολος είναι ο Κυριάκος Παπαδόπουλος.

Οι πιθανές συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς – Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Πήλιος – Άμραμπατ, Γιόνσον, Πινέδα, Ελίασον – Πόνσε, Αραούχο.
Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ – Σιμόν, Τζανετόπουλος, Γιαννούτσος, Σίντκλεϊ – Μαρτίνεθ, Νούνιες, Τζανδάρης, Σλίβκα – Λέικ, Μάλτσι.
Διαιτητής: Μόρτεν Κροχ (Δανία)
Α’ Βοηθός: Λαρς Χουμελγκάρντ (Δανία)
Β’ Βοηθός: Ντένις Βόλενμπεργκ (Δανία)
4ος διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος
VAR: Γιόνας Χάνσεν (Δανία)
Η ΑΕΚ έχει επικρατήσει και στις τρεις φετινές συναντήσεις των δύο ομάδων (3-0 και 1-3 τα σκορ στην κανονική διάρκεια, 0-4 εκείνο στον πρώτο γύρο των playoffs).